Kalender
Läs även kalendern i Skogsaktuellt!
Denna vecka Denna månad Detta år Kommande evenemang
Ägarskifte och företagsutveckling med en mentor
Läs även kalendern i Skogsaktuellt!
Denna vecka Denna månad Detta år Kommande evenemang
För de aktörer som ännu inte gått över till det branschgemensamma IT-systemet VIOL 3 börjar det brinna i knutarna. Från och med den 1 juli stängs det förra systemet, VIOL 2, för nya virkesordrar och förstaledskontrakt, skriver Biometria.
KommenteraStihl lanserar MotoMix BIO, ett nytt bränsle där en del av de fossila råvarorna i tillverkningskedjan har ersatts av förnybara alternativ.
KommenteraÅrets Timbersportssäsong drog igång med Nordiska Mästerskapen under lördagen på Elmia Wood. I herrklassen blev det inte helt oväntat en jämn kamp mellan Ferry Svan och Emil Hansson. Den här gången drog Hansson det längsta strået.
KommenteraNya Komatsu 898 har en lastkapacitet på 25 ton, en ny generations dieselmotor och flera nya lösningar för ökad ergonomi.
KommenteraEtt 24 meter högt torn mitt i de småländska skogarna är centralt i ett forskningsprojekt som genomförs av SLU. Svårtillgänglig terräng har gjort byggnationen av tornet minst sagt utmanande.
KommenteraDen 5 juni fattade ministerrådet i EU beslut om att vargens skyddsstatus ändras från ”strikt skyddad” till ”skyddad”. Därmed är det sista steget i EU:s beslutskedja taget.
KommenteraI ett projekt som sjösattes under våren undersöker Mittuniversitetet hur lågvoltsbatterier kan användas för att driva skogsmaskiner, pistmaskiner och andra arbetsfordon. Målet är bland annat minskade kostnader och förbättrad säkerhet.
KommenteraTre fullspäckade mässdagar i Bratteborg söder om Jönköping är avklarade. Arrangören har räknat in drygt 27 000 besökare och 330 utställare.
KommenteraI takt med att kronan stärks mot dollarn och euron minskar vinsten för svenska exportberoende skogsbolag. En kännbar kalldusch, skriver Danske Bank i en ny marknadsrapport.
KommenteraAvverkningen i svenska skogar fortsatte att minska under 2024. Inte sedan 2013 har den årliga avverkningen varit lägre, enligt preliminär statistik från Skogsstyrelsen.
Kommentera
Copyright© Skogsaktuellt 2025.
Sidans innehåll och bilder är skyddade enligt lagen om upphovsrätt.