Lönsamhet och äganderätt viktiga i Skogsbarometern 2018
LRF Konsult har nu tillsammans med Swedbank och Sparbankerna sammanställt sin årliga Skogsbarometer som visar att sex av tio skogsägare skulle köpa mer skog om de hade en miljon att investera. Samtidigt är hälften av alla skogsfastigheter obelånade.
– Målsättningen med ett fossilfritt Sverige och den alltjämt växande e-handel är positivt för skogsägarna och bidrar till att de vill fortsätta investera i skog. Den starka skogskonjunkturen påverkas också av en fortsatt svag krona och stigande priser. Detta har i sin tur bidragit till att exportvärdet på skogsindustrins produkter har ökat, säger Ulf Möller, segmentsansvarig Skog & Lantbruk på Swedbank och Sparbankerna i ett pressmeddelande.
Fortsatt stigande priser
Skogsbarometern visar också att det inte bara finns en optimism kring virkespriser utan att antalet skogsägare som tror på bättre betalning för GROT och energived ökat stadigt de senaste tre åren, och mer än hälften av skogsägarna tror på fortsatt stigande priser.
Den positiva prisutvecklingen på timmer och massaved har bidragit till en ökad vilja att avverka och till ökade priser på skogsmark.
Långsiktig investering
Undersökningar i samband med Skogsbarometern visar att den främsta anledningen till att äga skog är att skogsägarna ser den som en god långsiktig investering och sex av tio skogsägare skulle investera i mer skog om de hade en miljon kronor. De mjuka värdena, som känslan av att äga skog, har minskat något i betydelse men det är fortfarande drygt tre av tio skogsägare som ser det som mest betydelsefullt, särskilt skogsägare under 40 år och de med mindre fastigheter.
Professionellt förhållningssätt
- Att sex av tio skogsägare ser ljust på sin lönsamhet och att man ser skogen som en investering är positivt för branschen. Det betyder att det finns ett professionellt förhållningssätt till att äga skog som är betydelsefullt även för att kunna använda den på ett hållbart sätt till friluftsliv, jakt och rekreation. Som skogsägare gäller det att ha en aktiv långsiktig planering för att på så sätt öka värdet på skogen och få en bra avkastning, säger Jimmy Larsson, Segmentschef Skog & Lantbruk ,LRF Konsult.
Ingen enhetlig grupp
När det gäller de privata skogsägarnas fastighetsstorlekar och sysselsättningsgrad visar Skogsbarometern att var sjunde av de omkring 330 000 privata skogsägarna i Sverige brukar en areal på under 50 hektar. Skogsägare är heller inte någon enhetlig grupp utan försörjer sig i olika hög utsträckning på intäkterna från det egna skogsbruket. Endast sju procent av de skogsägare som intervjuats i Skogsbarometern 2018 hade sin huvudsakliga inkomst från skogen.
Trots detta är det många som är verksamma i sin skog och 36 procent av de tillfrågade skogsägarna uppgav att man lägger mer än 20 dagar per år på skogsvård och avverkning på den egna fastigheten. Räknar man dessutom in planering, kontakt med rådgivare och liknande så landar den totala tiden på runt 20 timmar per månad.
Bor på fastigheten
Intresset för att köpa till skog till sin befintliga fastighet ökar också och Skogsbarometern 2018 visar att nästan var tredje skogsägare brukar mer än 100 hektar. 2004 var det var femte skogsägare som brukade mer än 100 hektar, så det finns en stigande trend enligt LRF Konsult som ligger bakom undersökningen.
Andelen skogsägare som bor på fastigheten ligger i årets Skogsbarometer på närmare 50 procent medan cirka en fjärdedel bor inom en tremils radie och lika många bor längre bort från fastigheten. Störst andel som bor mer än tre mil från fastigheten finns i Norrland med 36 procent.
Äldre skogsägarkår
Undersökningen visar att intresset för att sälja sin fastighet på den öppna marknaden minskar och att en stor andel av de tillfrågade svarade att de förvärvat sin skogsfastighet inom familjen. Siffrorna visar också på en allt äldre skogsägarkår där medelåldern stiger och där nästan 80 procent är över 50 år och 46 procent över 65 år. Detta innebär att stora värden kommer byta ägare inom de närmaste åren.
Skogsbarometerns siffror uppskattar att cirka 1,5 miljoner hektar skogsmark kommer byta ägare inom de närmaste fem åren vilket motsvarar ett värde på 81 miljarder kronor.
När det gäller det framtida skogsägandet så tror skogsägarna i undersökningen att det framförallt är lönsamhet, värdeutveckling och äganderätten som kommer påverka. Även skatter och skogsskador från exempelvis stormar eller skadedjur tros få stor betydelse. Nämnvärt är också att närmare hälften av alla tillfrågade skogsägare tror att jakt och rekreation kommer vara skogens främsta användningsområde utöver virkesproduktion och att intresset för vindkraft minskar.
Björn Schubert
bjorn.s@skogsaktuellt.se






