Brädspel för att skapa den mest artrika skogen
En anställd på Skogsstyrelsen har skapat ett brädspel som handlar om skogens ekosystem.
Biologen Daniel Thorell har tagit fram ett spel där skogens ekosystemtjänster är i centrum. I spelet ska skogen fyllas med liv genom att till exempel placera ut gamla träd. Den som skapar den mest artrika skogen vinner.
– Jag ville göra ett spel där man får en insikt i skogens ekologi och dess mångfald av arter. Men utan att tumma på spelglädjen. Ett barn kan tycka att en bok med bilder är fin även om det inte kan läsa. Men om barnet dessutom kan läsa texten blir boken mycket mer intressant. Samma sak gäller med skogen. Man kan gå i en skog och njuta av träden och grönskan. Men om man dessutom lär sig om arterna i skogen och varför de trivs just där, så blir skogen ännu mer intressant, säger han till Natursidan.
Daniel är anställd på Skogsstyrelsen, men spelet har ingen koppling till myndigheten utan att framtaget på Daniels fritid.