Viltpremie för minskade skador av vildsvin
Sedan tidigare betalar Motala och Härryda kommuner viltpremie för skjutna vildsvin som lämnats in för att bli mat i kommunernas skolor och äldreomsorg. Nu har Kungsbacka beslutat att gå samma väg.
Viltpremien är på 1 000 kronor per djur före skatt och betalas ut som lön.
– Vi är glada att projektet är i gång och att det förhoppningsvis ska hjälpa till att begränsa antalet vildsvin i Kungsbacka. Införandet av viltpremien är ett viktigt steg i arbetet med att hantera de utmaningar som en stor viltstam kan innebära. Genom premien vill vi bidra till att minska skadorna och samtidigt skapa hållbara förutsättningar för viltförvaltningen, säger Lisa Andersson, ordförande i kommunstyrelsen i Kungsbacka, i ett pressmeddelande.
Förutsättningen för att få viltpremie är att vildsvinet är skjutet inom kommunen av person med jägarexamen och jaktkort, samt att det lämnas in till någon av de aviserade vilthandläggningarna för veterinärbesiktning och provtagning.












