Mindre barrsågtimmer i lager
Enligt Skogsstyrelsens senaste lagerundersökning minskade lagervolymen av barrsågtimmer och massaved i tre av fyra virkesbalansområden under andra kvartalet. Samtidigt ökade lagren av massaflis.
De 30 juni 2026 uppgick lagervolymen av barrsågtimmer, massaved och massaflis till 9,7 miljoner kubikmeter vilket är en minskning med 1,1 miljoner kubikmeter jämfört med föregående kvartal. Alla volymer anges i fast kubikmeter under bark (m³f ub).
Massaved: 5,2 miljoner kubikmeter (−4 procent)
Barrsågtimmer: 3,5 miljoner kubikmeter (−23 procent)
Massaflis: 1 miljon kubikmeter (+19 procent)
Mer info:
Barrsågtimmer och massaved minskade inte i alla landsdelar. I virkesbalansområde 2, där stormen Johannes fällde störst volymer skog, fortsatte lagren att öka. Den 30 juni 2026 rapporterades ett lager på 1,38 miljoner kubikmeter barrsågtimmer och 1,4 miljoner kubikmeter massaved. Det är 15 respektive 42 procent mer än föregående kvartal.
Massaflis ökade i alla virkesbalansområden.
Lagervolym av rundvirke för energiändamål:
Rapporterad lagervolym av rundvirke för energiändamål 30 juni var 0,82 miljoner kubikmeter.
Under 2024 infördes en ny fråga om lager av rundvirke för energiändamål. Resultaten ingår ännu inte i den officiella statistiken. Skälet är att datakvaliteten inte är tillräcklig. Undersökningen omfattar ännu inte alla platser där sådana lager kan finnas och uppgifterna justeras inte för partiellt bortfall.
De publicerade uppgifterna underskattar därför de faktiska lagervolymerna. Resultaten publiceras ändå eftersom det saknas annan statistik och uppgifterna är efterfrågade.
Källa: Skogsstyrelsen











