Sveaskog redovisar lägre resultat i svagare marknad

Sveaskog redovisar ett lägre resultat för det andra kvartalet 2026. Resultatet påverkas framför allt av fallande virkespriser och ett fortsatt utmanande marknadsläge.

Erik Brandsma, vd och koncernchef för Sveaskog, lyfter bolagets fortsatta innovationsarbete i en svagare marknad, bland annat genom satsningar på drönarteknik och skoglig forskning. Foto: Sveaskog

Sveaskogs nettoomsättning under andra kvartalet uppgick till 2 226 MSEK (2 454), en minskning med 9 procent jämfört med samma period i fjol. Det operativa rörelseresultatet uppgick till 431 MSEK (740), en minskning med 42 procent. Minskningen förklaras huvudsakligen av sänkta virkespriser. Genomsnittspriserna på leveranser från egen skog minskade med 14 procent.

- Resultatet är lägre än under motsvarande period föregående år, vilket speglar den förändrade marknadssituationen och ett högre kostnadsläge. Mot den bakgrunden visar kvartalet samtidigt att de åtgärder vi genomfört har stärkt vår motståndskraft. De senaste årens arbete med att renodla verksamheten och stärka vår lönsamhet har gjort Sveaskog bättre rustat att möta en marknad med fallande virkespriser och en skogsindustri i omställning och konsolidering, säger Erik Brandsma, vd och koncernchef för Sveaskog.

Sveaskog fortsätter nu arbetet med att effektivisera verksamheten, utveckla skogsaffären och skapa förutsättningar för nya affärer. Under kvartalet fördjupades även Sveaskogs roll som strategisk resurs för Sverige genom en avsiktsförklaring om en planerad krutproduktionsanläggning på bolagets mark.

– Initiativet visar hur Sveaskog genom affärsmässiga överenskommelser kan bidra till att stärka både svensk försvarsförmåga och industri, säger Erik.

Sveaskog har efter rapportperiodens slut avslutat sitt ägande i SunPine genom försäljningen till VAROPrem. Investeringen gjordes 2008 och har enligt Sveaskog varit en lönsam resa.

Ausrine Öhrström
Ausrine Öhrström
Tel: 019-16 64 64
E-post: ausrine@skogsaktuellt.se

 

Artikeln publicerades måndag den 20 juli 2026

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste