Ny avjämningsbalk för vägunderhåll
Engcon Sweden lanserar en ny avjämningsbalk framtagen för att jämna ut vägar och ytor.
Tanken är att du kopplar den på grävmaskinen och stryker till vägar och ytor där du vill ha plan mark.
– Vi har haft avjämningsbalkar i många år, men fördelen med den här är att den kommer som ett tillval utan rulle i bakkant. Det gör att den fungerar mer som en skopa där du kan gå in i en grushög, plocka ner massor, lägga ut och sedan stryka till, förklarar Niklas Texmo, säljare på Engcon Sweden.
Balken finns i flera varianter. Den nya modellen som visades på Svenska Maskinmässan är 2,5 meter och anpassad för S60-fäste. I Engcons sortiment finns avjämningsbalkar från S40 till S80 i olika bredder.
Användningsområdena är främst vägunderhåll och planeringsarbete.
– Har du vägar i anslutning till din gård eller i skogen kan du dra till dem med en avjämningsbalk och göra fina kranplaner och vändplaner. Det är ett populärt redskap hos oss.







