Världseliten i Timbersports intar Umeå

Tävlingen STIHL Timbersports Nordic Cup kommer att avgöras på plats i centrala Umeå under Skogsnolia 2026.

När STIHL TIMBERSPORTS® inleder tävlingssäsongen på Skogsnolia kommer särskilt fokus ligga på den nordiske mästaren Tove Njåstad, som den 6 juni tävlar i det allra första världsmästerskapet för damer i Budapest. Foto: Timbersports

Enligt arrangören bakom mässan markerar årets Skogsnolia en ny era, där skogens framtid flyttar in till Umeå. En av årets höjdpunkter på mässan är tävlingen STIHL Timbersports Nordic Cup som besökarna kommer kunna följa på plats. I tävlingen möts Nordens främsta atleter i Timbersports i en kraftmätning som kräver både styrka, precision och mod.

– Aldrig tidigare har det varit så enkelt att ta del av Skogsnolias utbud. Genom att samla både världsledande atleter och skogsnäringens hela värdekedja skapar vi en unik arena för möten och innovation, säger Jonas Dahlberg, vd på Nolia som arrangerar mässan, i ett pressmeddelande.

Skyhöga förväntningar

Under fjolårets mässa blev det succé när det svenska laget kammade hem ett historiskt VM-silver och förväntningarna på säsongen 2026 är därför skyhöga enligt Jonas. För många av atleterna är tävlingen i Umeå det första avgörande steget på vägen mot världsmästerskapet i Stuttgart i oktober.

– Vi ser fram emot att äntligen få starta säsongen på Skogsnolia. Det är en mötesplats som ligger helt rätt för Timbersports. och som blir en perfekt start på tävlingsåret, säger Hampus Ekberg Fromell, presskontakt för STIHL TIMBERSPORTS® i Norden.

Speglar skogen bredd

Att Timbersports tar plats på mässområdet är ingen slump. Enligt arrangören så speglar det mässans ambition att visa upp skogens hela bredd. Från avancerad teknik till det praktiska hantverket.

– Styrka och precision har sin självklara plats hos oss. Att få se dessa elitidrottare mäta sina krafter live blir ett inslag på mässan som kommer att locka storpublik, säger Jonas.

Siktar på mot världstoppen

I år ligger särskilt stort fokus på Tove Njåstad som den 6 juni ska tävla i det allra första världsmästerskapet för damer i Budapest. Hon går in i säsongen med målet att försvara sin titel som nordisk mästare.

– Det känns otroligt att det äntligen blir ett VM för damer. Nivån har höjts enormt de senaste åren och det är många riktigt starka atleter med. Det är klart att det är lite nervöst, men om jag gör det jag ska vet jag att jag har en bra chans. Mitt mål är att fortsätta utvecklas, slå mina personbästa och försvara titeln som nordisk mästare, säger hon.

Även Emil Hansson som placerade sig som fyra i det senaste individuella världsmästerskapet kommer delta i tävlingarna som hålls på mässan.

Kraftsport med rötter i skogen

Timbersports har sina rötter i det traditionella skogsbruket i Nordamerika och Nya Zeeland. I dag är det en professionell sport som lockar miljoner fans världen över. Under Skogsnolia får publiken uppleva sportens sex grenar på nära håll – från tre grenar med yxa till kraftfulla moment med motorsåg och handsåg.

Källa: Nolia

Skogsaktuellt
Tel: 019-760 94 10
E-post: redaktionen@skogsaktuellt.se

 

Artikeln publicerades torsdag den 02 april 2026

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste