Stabilt fjolår för Mellanskog
Trots svagare marknadsförutsättningar under hösten och effekterna av stormen Johannes redovisar skogsägareföreningen Mellanskog ett stabilt 2025.
Mellanskogs rörelseresultat för 2025 landade på 118 miljoner kronor (181 miljoner 2024), samtidigt som nettoomsättningen ökade till 6 026 miljoner kronor (5 410). Stigande virkespriser under våren och en stark efterfrågan på skogliga tjänster bidrog till stabilitet i föreningens verksamhet.
Under året förvärvade Mellanskog Setra, och ett koncernbokslut upprättades. För hela koncernen blev rörelseresultatet för perioden maj–december –177 miljoner kronor, vilket förklaras till stor del av engångskostnader i samband med förvärvet och låga marginaler för sågade trävaror.
– Mellanskog är en stark förening med en stabil ekonomi. Det gör att vi kan ta ansvar även i perioder när marknaden svänger kraftigt och fortsätta skapa trygghet och långsiktigt värde för våra medlemmar, säger Fredrik Munter, vd för Mellanskog, i ett pressmeddelande.
Lägre leveransvolymer och storm
Fjärde kvartalet påverkades av sjunkande virkespriser, lägre leveransvolymer och omfattande skador i skogen efter stormen Johannes. Rörelseresultatet uppgick till -32 miljoner kronor (48). Många av Mellanskogs medlemmar drabbades hårt, särskilt i Gävleborg och östra Dalarna.
Enligt Mellanskog visar händelserna hur sårbart skogsbruket blir när regelverk inte fungerar i praktiken, och här lyfts kooperativets sammanhållning. Samtidigt betonas att skogsägare måste kunna agera snabbt vid omfattande stormfällning.
– Det är orimligt att krångliga artskyddsregler nu riskerar att hindra skogsägare från att ta hand om sin skog. Om träden blir liggande riskerar stora ekonomiska värden att gå förlorade, samtidigt som granbarkborren kan orsaka ännu större skador på miljön. Det tjänar ingen på. Politiken måste därför agera snabbt och skapa ett rimligt regelverk som gör att vi kan hantera stormskador på ett snabbt och flexibelt sätt, säger Peter Helander.
Förslag till utdelning
Mellanskogs styrelse föreslår en utdelning om 39 miljoner kronor (115) till medlemmarna i år. Beslutet tas på föreningsstämman i maj.
Nyckeltal 2025 jämfört med (2024)
Omsättning: 6 026 Mkr (5 410)
Rörelseresultat: 118 Mkr (181)
Resultat efter skatt: 66 Mkr (68)
Rörelsemarginal: 2,0 procent (3,3 procent)
Leveranser: 4 557 Tm³fub (4 922)
Soliditet: 25 procent (27)












