Känslosamt i spåren av Johannes
Stormen Johannes har orsakat omfattande skador i skogarna, och många skogsägare är hårt drabbade. Skogsaktuellt besökte Toftbyn norr om Falun, där familjen Hedlund nu står inför uppgiften att ta hand om den skog som var tänkt för kommande generationer och som nu ligger under ett tjockt täcke av snö.
En kylig onsdagsförmiddag tog Sören Hedlund tillsammans med sönerna Per och Johan emot en grupp journalister till en träff som arrangerades av Mellanskog. I en skördare längre bort satt Johans son Gustav, tredje generationen Hedlund, och arbetade skickligt med de stormfällda träden medan snön låg tung över dem.
Mötet var känslosamt. För familjen Hedlund, liksom för många andra, är det tungt att se skog som skötts om i decennier nu ligga stormfällt, skog som egentligen skulle stå kvar i många år till.
Johan Hedlund beskriver att det är särskilt tråkigt när ungskogar blåser omkull. Ett närliggande tallbestånd som drabbats hårt är 35 år gammalt. Närmare byn är den stormdrabbade skogen äldre.
– Äldre skog, den är ju slutavverkningsmogen. Det blir ju annat när det blir yngre skogar som ska växa i 50 år till, säger Johan.
Sören uppskattar att det rör sig om 3 000–3 500 skogskubikmeter som har stormfällts på deras marker.
– Vi har arbetat upp lite grövre skog hemmavid, 400–450 kubikmeter. Men det är färdigvuxen skog, säger Sören och tystnar.
Vindfällt arv
Det märks att Sörens tankar går till skogen som var tänkt att föras vidare till nästa generation. Skogen har funnits i familjens ägo under lång tid.
– Ja, jag tog över 1991. Mina förfäder kom i slutet av 1800-talet, berättar Sören.
Hur omfattande skadorna är går ännu inte att avgöra.
– Allt är inte inventerat, det går ju inte. Det har varit för mycket snö och vägar som inte är plogade, så det är svårt att säga. Det ligger ju överallt, på en del områden mer, på andra mindre, säger Johan.
– Och vi är inte värst drabbade, säger Sören.
– Nej, det är många grannar som är jättehårt drabbade, fyller Johan i.
När frågan kommer varför det är så känslosamt blir det tyst. Sören blir märkbart berörd och får inte fram orden. Johan hjälper till:
– Om man har varit med och planterat skogen, sedan skött den efter konstens alla regler och så blir det så här. Det känns som ett bakslag, säger Johan.
Tufft för entreprenörerna
För entreprenörerna i skogen har arbetet förändrats drastiskt, berättar Johan, som tillsammans med Sören och sin bror Per driver en maskinentreprenörsfirma inom skog och gräv. Även sonen Gustav arbetar i företaget.
I deras skogsentreprenad har de 9–10 anställda och utför avverkning åt Mellanskog. Företaget har tre avverkningslag. Bara dagarna efter stormen valde de att köpa en till skördare.
– Ja, det blev omställning och nu hugger vi i princip bara liggande skog. Det påverkar produktionen, det blir mer slitage på maskinerna och det går åt jättemycket kedjor. Det är inget roligt jobb. Vi vill ju skapa fina gallringsskogar, nu får vi ta bort trasiga gallringsskogar, säger han.
"En del av ens själ som försvinner"
Jan Hedberg, ordförande i Mellanskogs skogsbruksområde södra Dalarna, är själv skogsägare och delade med sig av lägesbilden under dagen och svarade på frågor. Han berättar att han just nu har kontakt med många drabbade skogsägare
– Att förvalta skog är en känslosam konstform. Man sköter och vårdar skogen, det blir en del av ens själ som försvinner, säger Jan och fortsätter:
– Man kanske har byggt upp och planerat för nästa generation, att det ska finnas utrymme ekonomiskt för att kunna ta över, och det finns planer på att förvalta det här vidare.
Men Jan betonar vikten av framtidstro och att man, även när stormar drabbar skogen, ska fortsätta bruka den framåt. Han lyfter också skogsbrukets starka tradition i området.
– Skogsägare som är och varit med i skogsägarföreningar har en djup känsla för marken och skogens många värden. Ekonomi kan komma i tredje hand. Här i trakterna är engagemanget för att bruka och överleva är starkt och långvarigt. Mellanskog startades här redan 1906, som Sveriges första skogsägarförening.
Parallella processer
Efter stormen har Mellanskog från dag ett arbetat med att hjälpa drabbade skogsägare. Fokus har legat på att kartlägga skadorna och prioritera turordningen för var insatserna behövs mest. Medlemmar prioriteras först.
Vädret har varit utmanande, med mycket snö som gjort det svårt att ta sig fram i skogen. Arbetet har därför anpassats med hjälp av drönare och annan teknik för att få en tydlig överblick.
Stormfälld skog i större områden än 0,5 hektar måste anmälas till Skogsstyrelsen, vilket normalt tar tid, men Mellanskog försöker driva på byråkratin så att det ska gå snabbare. Mellanskog driver arbetet som en organiserad krishantering, där flera processer pågår parallellt och där allt bygger på erfarenheter från tidigare stormar. Målet är att både skydda skogens värden och ge skogsägarna trygghet i arbetet.











