Metsä Group startar egen PEFC-certifieringsgrupp
Metsä Group kommer under 2026 att starta en egen PEFC-certifieringsgrupp dit både bonusmedlemmar och avtalskunder inom Metsäliitto Osuuskunta kommer kunna ansluta sina skogar.
– Genom att bilda en ny grupp vill vi stärka PEFC-certifieringens ställning och synlighet och ta ett allt större ansvar för att PEFC-certifieringen följs och på så sätt säkerställa tillgången till PEFC-certifierat virke för våra industrikunder också i fortsättningen, säger skogsdirektör Juha Jumppanen på Metsä Group, i ett pressmeddelande.
Han lyfter även fram anledningen till att Metsä Group vill driva en egen grupp:
– Anledningen till att vi grundar en egen PEFC-grupp beror också på att vi anser att det i det nuvarande regionala systemet finns enstaka aktörer som inte är tillräckligt engagerade för att uppfylla certifieringskraven och åtgärda de brister som upptäcks. Vi vill hålla saker i våra egna händer.
Enligt Metsä Group är ett hållbart skogsbruk en centralt del i deras verksamhet. Skogscertifiering ses som ett internationellt erkänt sätt att visa att miljömässig, ekonomisk och social hållbarhet följs.
För skogsägare inom Metsä Group innebär förändringen att PEFC-kriterierna kommer att tydliggöras i virkesaffärerna från och med 2026, när den nya certifieringsgruppen tas i bruk.
– Vi tycker det är viktigt att våra ägarmedlemmar förstår fördelarna med PEFC-certifiering, säger Juha.
Metsä Group kommer, utöver sin egen PEFC-grupp, även fortsätta att erbjuda gruppcertifiering enligt FSC. Samma skog kan därmed vara certifierad i båda systemen. Dessutom erbjuder bolaget modellen Metsä Group Plus, som bland annat innebär att fler naturvårdsträd och konstgjorda högstubbar lämnas kvar i skogen än vad som normalt görs idag.
Mer info:
Metsä Group betalar ett tilläggspris för virke som bolaget köper upp och som kommer från certifierade skogar. Det här priset är klart högre för FSC-certifierat virke än för PEFC-certifierat virke. För dem som vill tillämpa skötselmodellen Metsä Group Plus betalas ännu en extra bonus per hektar utöver certifieringstillägget.
Källa: Metsä Group






