”Det finns ett skriande arbetskraftsbehov”
Skogen välkomnar arbetskraft med öppna armar, ändå fattas det personal på många håll i svenskt skogsbruk. Skogsaktuellt har frågat John Averhäll på Naturbruksgymnasiet Kalmar hur det hänger ihop.
– Det är egentligen otroligt hur många nyexaminerade elever som marknaden sväljer. Bolag hör ofta av sig till oss och frågar efter duktiga elever och från påsk har jag nästan aldrig någon att rekommendera, då har i stort sett alla redan blivit lovade anställning. När elever är på praktik undrar företagen ibland varför eleverna måste åka tillbaka till skolan när praktiken är slut, de tycker att de kan börja jobba direkt, säger John Averhäll, lärare och inriktningsansvarig på skogsutbildningen på Naturbruksgymnasiet Kalmar.
Skolan erbjuder en treårig gymnasieutbildning inom skogsbruk med två så kallade utgångar, skogsmaskinförare och skogsvårdsspecialist.
– Vi hade gärna sett att fler väljer skogsvårdsutbildningen, det är en utmaning vi har, säger John.
Kanske blir maskinförarutbildningen ännu mer populär framöver. Från och med förra året erbjuder skolan nämligen en skördarutbildning i egen regi under det tredje året för dem som valt yrkesutgången skogsmaskinförare.
Ger behörighet till högskola
Skogsutbildningen har 16 platser per årskurs och gruppen delas i de båda yrkesutgångarna från och med andra året.
Teori varvas med praktik och vilken utgång man än väljer så ingår 13 veckors APL (praktik) i utbildningen.
Oavsett utgång kan eleverna läsa in kurser som ger allmän högskolebehörighet under studietiden. Möjligheten finns att välja bort 300 poäng om man inte är intresserad av högskolebehörigheten.
– I stället för att välja till, måste du välja bort. Det gör våra utbildningar väldigt vassa. Du får en väldigt tydlig möjlighet att studera vidare, säger John.
Han menar att det finns mycket goda chanser till anställning efter utbildningen.
– Det finns ett skriande arbetskraftsbehov. Jag brukar säga att om du vill, är motiverad och jobbar på, så har du anställning efter tre år hos oss. Eller så kommer du in där du ska, om du vill plugga vidare. När någon inte kommer in i arbetslivet beror det på att man har bytt inriktning i livet, att något har hänt eller att man inte var motiverad från början. Annars hittar du ett jobb.
Till exempel vissa entreprenörer säger att det inte är speciellt svårt att hitta personal – problemet är att folk inte stannar kvar. Vad tänker du om det?
– Jag tror att det ligger sanning i det. Jag började som lärare 2016 och redan då sa andra lärare att elever som börjar nu har mindre i sin verktygslåda än eleverna hade för tio år sedan. Det är likadant nu för mig. Många har mindre förkunskaper och är sämre förberedda för vuxenlivet. Jag tror att det delvis är lite efterdyningar från pandemin, alla har inte klarat det bra. Det märks när vi får in vissa elever i klassrummet. Vi får lära dem mer än vad vi trodde att vi skulle behöva.
Hur ser du på skolans fostrande roll?
– Den har växt. Vi får inte vara alltför barska och bryska, men någonstans behöver vi ta den delen också. Det går inte att komma ut härifrån, börja jobba och klaga på att chefen var elak. Det var han kanske, men vem hade ansvaret? Du är ansvarig för dina handlingar, för att komma i tid, sova, äta och träna så att du klarar av det du ska göra. Praktiken är jätteviktig och bra på det sättet. Utan praktiken skulle vi ha betydligt fler elever som bara hade ett första skogsjobb och sedan studsade vidare till något annat.
Varför ska man plugga skog?
– För det första: Kom och prova! Man får gärna vara med en dag och känna och klämma. Sedan är det ett högteknologiskt jobb med stort ansvar och stor frihet. Du har möjlighet att få bra och roliga kollegor. Det är ett intensivt och modernt yrke där man måste veta vad man gör. Dessutom har man jobb efteråt om man vill, säger John Averhäll.







