Torkan 2018 påverkar fortfarande skogens tillväxt
Skogar i främst södra Sverige kämpar fortfarande med att återhämta sig efter den torra sommaren 2018. Följden är minskad tillväxt. Det visar Skogsstyrelsens senaste skogsskaderapport.
– Det finns skogar som fortfarande står och stampar och inte vill komma igång att växa ordentligt igen efter torkan och är därmed också mer mottagliga för skador. Det är oroande för tillväxten i skogen, säger Lennart Svensson, skogsskötselspecialist och nationell skogsskadesamordnare på Skogsstyrelsen, i ett pressmeddelande.
Enligt rapporten Skogsskador i Sverige 2024 (Dnr 2025/251) syns torkstresseffekter i skogen, som med all sannolikhet är en följd av den varma och torra sommaren 2018.
Som exempel nämns Gotland, där man under förra året märkt en omfattande vitalitetsnedsättning i form av minskad tillväxt och död bland planterade tallar på mager och sandig mark i åldern 20 till 60 år.
”Vitalitetsnedsättningen har kommit smygande men accelererat efter den torra sommaren 2018”, skriver Skogsstyrelsen i rapporten.
Mer tallföryngring på mager mark
Betesskadorna på tall är fortfarande höga. Älgbetesinventeringen av omkring 50 000 provytor runt om i landet visar att tolv procent av tallarna i ungskogar (en till fyra meter höga) har årsskador. Det är mer än dubbelt så mycket som det officiella målet på max fem procent.
Andelen oskadade tallar har dock ökat något sedan 2018. 64 procent av de unga tallarna är oskadade av vilt.
En positiv trend ser Skogsstyrelsen även när det gäller andelen mager mark som föryngras med tall efter avverkning.
83 procent av den magra marken i landet föryngras med tall. Målet är minst 80 procent.
I Götaland är resultatet 54 procent, vilket är långt från målet och lägre än de senaste två åren.