Timbersports rivstartar på Elmia Wood
Extremsporten Timbersports har i år säsongspremiär på Elmia Wood. Den 7 juni avgörs Nordiska Mästerskapen på skogsmässan i Jönköping.
– Det blir en rivstart på säsongen med Nordiska Mästerskapen på Elmia Wood och mitt mål är att knipa guldmedaljen i år igen. Det väntar en hård kamp där minsta hundradel kan bli avgörande, så precision blir nyckeln, säger Ferry Svan, som tillsammans med Emil Hansson på förhand är det största svenska hoppet i tävlingen.
I NM kommer de tävlande att göra upp i sportens alla sex grenar; tre med yxa, två med motorsåg och en med handsåg i klasserna Pro, Rookie och Women.
Vinnaren i Pro-klassen får representera Sverige vid individuella VM i Milano 24-25 oktober. Silvermedaljören kvalificerar sig till VM:s lagtävling.
– 2024 var ett starkt år för mig, men jag är långt ifrån nöjd. Det här året är mitt sikte inställt på att kvalificera mig till VM igen och väl där, att nå prispallen, säger Ferry Svan.
Förra året kom Ferry Svan fyra i individuella VM och landslaget slog nordiskt rekord och slutade sjua i lag-VM.
Svan tog dessutom silver i European Trophy.
Calle Svadling, lagkapten i det svenska landslaget, säger att svenskarna siktar ännu högre i år.
– Jag tror att stornationerna känner att vi flåsar dem i nacken och de vet att de inte kan slappna av mot Sverige, säger han.












