Bäckebrons och Balungstrands Sågverk förvärvas av nygammal ägare

Investeringsbolaget Profura har ingått avtal om att förvärva Green Wood Sverige AB med dotterbolagen Bäckebrons och Balungstrands Sågverk. Profura ägde tidigare de båda sågverken, som de senaste åren har ingått i tyska Ziegler Group. 

Profura förväntas snart vara tillbaka som ägare till Bäckebrons (bilden) och Balungstrands Sågverk i Värmland respektive Dalarna. Investeringsbolaget sålde sågverken 2022. Foto: Pär Andersson

Den tyska träindustrikoncernen Ziegler Group gick i konkurs i slutet av förra året. I koncernen ingick drygt 30 enheter, bland annat Europas största sågverk. Även de båda svenska sågverksenheterna Bäckebrons Sågverk i Värmland och Balungstrands Sågverk i Dalarna ingick i den gigantiska koncernen. 

Sedan konkursen har sågverken stått utan ägare. I en längre intervju med Skogsaktuellt sa vd:n för Bäckebrons Sågverk, Stefan Gillberg, att det är viktigt att en ny ägare kommer på plats så snart som möjligt.

– Alla behöver en bra aktieägare och vi hoppas att vi får in någon som är mer aktiv, för vi vill utveckla våra sågverk. Det är lite vakuum just nu och handlar mer om förvaltning.

Profura sålde Green Wood Sverige till Ziegler Group 2022 men har nu alltså ingått avtal om att köpa tillbaka bolaget. Det skriver Profura i ett pressmeddelande.

Tillträde sker efter Konkurrensverkets godkännande av förvärvet. 

Bäckebrons Sågverk skriver på sin hemsida att det bedöms inträffa inom en månad.

Pär Andersson
Pär Andersson
Tel: 073-925 05 41
E-post: par@skogsaktuellt.se

 

Artikeln publicerades fredag den 07 mars 2025

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Relaterat

Senaste