Nästa generation förarstöd flyttar in i Södras gallringsskördare
Datainsamling om varje individuellt träd och positionering av träd på centimeternivå. Under nästa år kommer implementeringen av ett nytt AI-system i gallringsskördare som kör för Södra att påbörjas.
Södra och Nordic Forestry Automation AB (NFA) har ingått en avsiktsförklaring om implementering av förarstöd för gallring som utförs i Södras regi. AI-bolaget NFA utvecklar nästa generations förarstöd för skogsmaskiner baserat på sensorteknik från autonoma fordon och AI-algoritmer.
Södra Ädla, Södras investeringsbolag, blev 2023 delägare i bolaget och har sedan dess varit en del av utvecklingen av systemet.
− Det behövs mer innovationskraft i skogsbruket och NFA visar tydligt att ny teknik kan göra skillnad och vara värdefullt för skogsgården. En stor fördel är bredden i innovationen där vi både får gallringsstödet och den insamlade datan som kan ligga till grund för framtida planering och beslut. Detta är ett bra exempel på när Södra kraftsamlar för att skapa nytta för skogsgården, säger Magnus Petersson, chef för skoglig utveckling på Södra, i ett pressmeddelande.
Skapar detaljerad rapport
Tanken med systemet är att hjälpa föraren att fatta rätt beslut under gallringen, om vilka och hur många träd som ska avverkas för bäst resultat.
Till systemet finns även kopplade molntjänster som gör att insamlad data om varje individuellt träd kan sparas för framtida planering och analys. Den insamlade datan om träden levereras till skogsägaren i en rapport som visar utgallrade och sparade träd. Positionen av de sparade träden ska kunna visas med en noggrannhet på centimeternivå.
– Vårt samarbete med NFA är ett tydligt exempel på när Södra genom Södra Ädla kan vara med och påskynda utveckling och verifiera teknik som direkt kommer till nytta och skapar värde för skogsgården. Det här är början och vi ser fram emot att fortsatta stötta bolaget i deras utveckling, säger Erik Madeyski Bengtson, investeringsansvarig på Södra Ädla.