Varken Holmen eller SCA vill köpa Stora Ensos skog

Det spekuleras friskt om vem som vill och kan köpa de 168 000 hektar skog som Stora Enso kommer att sälja. Nu ger både Holmen och SCA besked om att de inte är intresserade av att köpa. 

Henrik Sjölund, vd och koncernchef på Holmen, och Ulf Larsson, vd och koncernchef på SCA, meddelar att bolagen i dagsläget inte är intresserade av att köpa Stora Ensos skog. Foto: Ulla-Carin Ekblom/Holmen och Kristoffer Lönnå/SCA. Montage: Pär Andersson

I början av oktober meddelade Stora Enso att arbetet med att sälja tolv procent, 168 000 hektar, av sina skogstillgångar i Sverige har inletts. Bolaget skrev i ett pressmeddelande: ”En potentiell transaktion skulle vara föremål för överenskommelse om villkor med investerare, inklusive ett långsiktigt avtal om virkesförsörjning och skogsförvaltning. En försäljning skulle minska skuldsättningen och ytterligare stärka Stora Ensos balansräkning, samt bekräfta det finansiella värdet av skogsinnehavet”.

I samband med att skogskoncernen Holmen i veckan presenterade sin kvartalsrapport svarade vd Henrik Sjölund i Dagens industri på frågan om Holmen är intresserade av att köpa Stora Ensos skog.

− Vi gillar skog, det är ingen tvekan om det. Men om vi ska köpa skog så måste vi både få äga den och få tillgång till råvaran. Där gissar jag att Stora Enso skulle vilja sälja skogen men ha tillgång till råvaran. Då passar det inte oss speciellt bra, säger han. 

Även SCA har presenterat sin kvartalsrapport, som visade starka siffror. Vd och koncernchef Ulf Larsson uppgav för Dagens industri att det inte ens förts diskussioner om ett eventuellt skogsköp.

− Vi vet faktiskt ännu inte vilket område de har för avsikt att sälja, säger han.

Pär Andersson
Pär Andersson
Tel: 073-925 05 41
E-post: par@skogsaktuellt.se

 

Artikeln publicerades torsdag den 31 oktober 2024

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Relaterat

Senaste