Holmen fortsätter investera i vindkraft

Holmen har beslutat att bygga Blisterlidens Vindkraftspark i Skellefteå kommun, en investering på 1,5 miljarder kronor.

När Blisterlidens Vindkraftspark är i drift 2026 kommer Holmen att producera drygt två TWh el från vatten- och vindkraft. Holmen äger drygt en miljon hektar produktiv skogsmark och den årliga volymen från egen skog uppgår till 2,8 miljoner m3fub. Foto: Mostphotos

Blisterlidens Vindkraftspark omfattar 14 vindkraftverk, byggs i samarbete med leverantören Nordex och förväntas tas i bruk under 2026. Investeringen på 1,5 miljarder är en del i utvecklingen av Holmens energiaffär och kommer innebära att bolagets produktion av vatten- och vindkraft ökar med 20 procent.

− Den här investeringen ligger helt i linje med vår strategi att skapa långsiktigt värde och samtidigt möjliggöra den gröna omställningen genom ökad elektrifiering. Vi är övertygade om att vindkraften kommer att spela en viktig roll i framtidens elsystem tillsammans med den reglerbara vattenkraften och vi är stolta över att kunna bidra i denna utveckling, säger Fredrik Nordqvist, affärsområdeschef Holmen Energi, i ett pressmeddelande.

Henrik Sjölund, vd på Holmen, menar att elproduktion från vindkraft skapar ett mervärde från bolagets skogsägande. Foto: Ulla-Carin Ekblom

Mark- och anläggningsarbetet kommer utföras av Svevia. I uppdraget ingår bland annat att bredda och förstärka befintliga skogsvägar för att möjliggöra tunga materialtransporter under bygget. Svevia ansvarar även för anläggning av vindkraftfundamenten och det interna el- och fibernätet. 

Över 30 vindkraftsprojekt

Genom investeringen ökar Holmens årliga produktion av förnybar el från vatten och vind med 360 GWh till drygt två TWh. Holmen har över 30 vindkraftsprojekt igång i olika faser, från fördjupad analys till hantering av tillståndsansökan. Det som ligger längst fram i processen är Stormyrbergets Vindkraftspark i Västernorrland, ett projekt som drivs tillsammans med Vattenfall och som kan bli aktuellt för investeringsbeslut under 2025.

− För Holmen är utveckling av vindkraft i egen regi ett naturligt komplement till vår vattenkraft samtidigt som det skapar ett mervärde från vårt skogsägande. Genom att kombinera skogsbruk och elproduktion på våra marker bidrar vi också till den nödvändiga energiomställningen i samhället, säger Henrik Sjölund, vd och koncernchef på Holmen.  

Pär Andersson
Pär Andersson
Tel: 073-925 05 41
E-post: par@skogsaktuellt.se

 

Artikeln publicerades måndag den 22 april 2024

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste