Ytterligare varsel hos hustillverkare

Landets hustillverkare har det mycket tufft just nu med låg efterfrågan på hus, stigande räntor i kombination med en hög inflation och ganska dyra byggmaterial, vilket gör att många anställda behöver gå hem.

Foto: Fiskarhedenvillan

Denna gång är det hustillverkaren Fiskarhedenvillan med sitt säte i Dalarna som har varslat om uppsägning av 45 personer, varav 35 i Borlänge, rapporterar P4 Dalarna om först.

– Vi ser inte att den svenska bostadsproduktionen kommer att öka i närtid, vi ligger kanske på halva nivån mot tidigare. Det är en cyklisk bransch som går upp och ned. Det känns förfärligt att behöva varsla så många duktiga anställda men för tillfället ser vi inte att konjunkturen kommer att vända under den närmsta tiden, säger vd:n Gunnar Jönsson, till SVT nyheter.

Valdemar Jensen
Valdemar Jensen
Tel: 073-925 05 41
E-post: valdemar@skogsaktuellt.se

 

Artikeln publicerades tisdag den 25 april 2023

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Relaterat

Senaste