Lokalt stora skador på skog efter blötsnö och storm
Tung blötsnö, kraftiga vindar och stormbyar orsakar lätt snöbrott i skogen. Den senaste tiden har olika delar av landet drabbats av snöbrott på grund av vädret. Nu uppmanar Skogsstyrelsen skogsägare att inventera sin skog och få bort skadade träd innan vårens första granbarkborresvärmning inleds.
Skogsstyrelsen menar att skadornas omfattning ser olika ut över landet och kan även variera inom ett område. För tillfället är det främst norra Jönköpings och Västra Götalands län som drabbats samt kustnära områden i Västernorrlands län. Skogsstyrelsen kommer i nuläget inte att göra en inventering av skadeläget, även om enskilda markägare kan ha drabbats hårt.
– När vädret tillåter bör du som skogsägare gå ut och inventera eventuella skador på din skog. Se till att färska vindfällen och avbrutna granar upparbetas och tas ut ur skogen. Granar med stamdiameter över 10 cm som blåst ner eller brutits av är mycket attraktiva för granbarkborrarna och måste därför tas omhand innan vårens svärmning kommer i gång, säger Lennart Svensson, nationell skadesamordnare på Skogsstyrelsen, i ett pressmeddelande.