Stora Enso avyttrar delar av sin verksamhet i Ryssland
Stora Enso stoppade i början på mars 2022 all produktion och försäljning av sina varor i Ryssland. Nu har de även ingått ett avtal med den lokala företagsledningen i Ryssland om att avyttra sina två sågverk där.
Försäljningen som Stora Enso ska göra innefattar deras två sågverk Nebolchi och Impilahti och all den ryska virkesförsörjningen som försett sågverken med virke. Sågverken och virkesförsörjningen kommer nu att säljas till den lokala företagsledningen i Ryssland efter att Stora Enso gjort bedömningen att osäkerheten på den ryska marknaden gör att ett lokalt ägarskap kan skapa en mer hållbar och långsiktig lösning för dessa verksamheter och deras anställda.
Sågverken ligger i Novgorod och Karelen och har cirka 330 anställda och en årskapacitet på 350 000 kubikmeter sågat virke, vilket inkluderar 55 000 kubikmeter processat trä och 65 000 ton pellets. Skogsverksamheten som ingår i avyttringen består av cirka 170 anställda och 370 000 hektar.
Avyttringen ska enligt Stora Enso inte ha någon betydande effekt på den årliga omsättningen och det operativa rörelseresultatet. Avyttringen beräknas vara slutförd under andra kvartalet 2022.