Nyhet från Skogsaktuellt 2012-09-07
Rika barn oftare ute i skogen
Barns erfarenheter av skogen påverkas starkt av ekonomisk och social tillhörighet. Detta menar forskaren Mattias Sandberg vid Institutionen för kulturgeografi och ekonomisk geografi på Handelshögskolan i Göteborg.
| Rika barn har större erfarenhet och vana av skogen än fattiga, enligt avhandlingen. Foto: Katharina Digeser |
Mattias Sandberg har just blivit klar med sin avhandling som studerar barns möten med naturen. Efter fem år av intervjuer och studier är hans slutsats att barnens erfarenhet av naturen har ett socioekonomiskt samband.
Klassmässiga och även kulturella olikheter har stor betydelse för barnens naturkontakt.
– Barn som bor i ett mer välbärgat bostadsområde, där majoriteten har svensk bakgrund, har större erfarenhet av den bostadsnära naturkontakten än barnen i det ekonomiskt svagare området där många har invandrarbakgrund. En medelklasskultur där en aktiv fritid för barnen värderas högt kan delvis förklara vissa av dessa skillnader, säger Mattias Sandberg till tidningen Svensk Jakt.
Skogsaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@skogsaktuellt.se
|
|
Utskriftsvänlig sida
