Nyhet från Skogsaktuellt 2012-09-07
Nya förutsättningar kräver nya kranar
TEKNIK. Svenska krantillverkaren Cranab lanserar nu FC16, den största modellen i sin nya krangeneration för skotare. Dessutom presenterar man samtidigt sex nya kranmodeller i enkelteleskoputförande.
| De nya kranarnas egenskaper med högre lyfthöjd i närområdet underlättar när man ska lyfta material högt och nära. Därför är Cranabs nya krangeneration särskilt bra för chippers eller vid grothantering, förklarar Micael Olsson, marknadschef på företaget. Foto: Cranab |
– Vi har följt marknadens utveckling och användarnas behov mycket noga och har designat vår nya modell helt för att möta de nya branschförutsättningarna, berättar Micael Olsson, marknadschef.
Orka lyfta och svänga
FC16 har en räckvidd 8,5 meter och kan vid sin fulla räckvidd lyfta hela 1 310 kilo i kranspets. Bruttomoment är hela 165 kNm. Till detta kan läggas en vridmotor med ett vridmoment på höga 42,5 kNm.
– Den nya kranen är optimerad i förhållandet mellan svängkraft och lyftkraft. Här har vi varit extra noga då vi tagit fram nya FC16, säger Micael Olsson.
– Vi vet att harmonin mellan lyftkraft och svängkraft är bärande. Egenskaperna är avgörande i lutande terräng då det är särskilt viktigt att skotaren är utrustad med en stark kran för att orka både lyfta och svänga med full last i samma rörelsecykel.
FC16 levereras som standard som en enkelteleskopskran men kommer även som en dubbelteleskops- och 10-metersversion. FC16 används bäst tillsammans med Cranab gripare CR360HD, CR360HDX, CR400, CR400X eller CR400HD.
Lång livslängd
FC16 ingår i Cranabs nya krangeneration som presenterades i juni förra året. Den nya generationen innehåller möjligheterna till sensorer och intelligent styrning samt en utvecklad lyftgeometri, en ny skyddad slangdragning och en ny bromslösning mellan kranspets och rotator. Funktion, ergonomi och servicevänlighet har varit ledord.
Den valda utvändiga slangdragningen på enkelteleskopkranarna är något företaget framhåller.
– Vi har lagt stor omsorg vid att göra en lågbyggd slangstyrning från kranens undersida till översida. Slangarnas böjradie är optimerad och samtidigt som det är en ledig installation har vi minimerat inbyggnaden och lyckats göra den kompakt. Den utvändiga dragningen ger en lång livslängd för slangarna och god åtkomlighet vid service eller slangbyte, berättar Olsson.
Sex nya modeller
Ytterligare nyheter från företaget är att man utökar sitt nya kranprogram med sex nya modeller i enkelteleskopsutförande. De två storsäljarna FC10 och FC12 för mellanstora och stora skotare lanseras dessutom med ett extra långt utförande med räckvidden 8,5 meter, vilket är unikt för enkelteleskopskranar i storleksklassen. Fördelarna med en enkelteleskopskran är enligt företaget många: den är effektiv, lättare och den innehåller färre delar vilket gör att den kräver mindre underhåll.
- Vi har sett att marknaden efterfrågat ett brett utbud av enkelteleskopskranar och det har saknats versioner för räckvidden 8,5 meter. I vidareutvecklingen av vår nya krangeneration så har det varit möjligt att ta fram de här modellerna. Det extra långa 8,5-metersutförandet för FC10 och FC12 som vi benämner ET+, beskriver vi dessutom som en revolution i sin storleksklass, berättar Micael Olsson.
De nya kranarna premiärvisades officiellt vid mässan KWF i Tyskland i juni.
Skogsaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@skogsaktuellt.se
|
|
Utskriftsvänlig sida
