Nyhet från Skogsaktuellt 2012-07-26
Emtgård värmer bygden
Bioenergi är ytterligare ett sätt att bruka skogen. Aktiebolaget Emtgård i Sunne kommun har tagit steget fullt ut och levererar värme till bygden från de fyra delägarnas jord- och skogsbruk.
| Landsbygdsentreprenören Anders Ramström tror på framtiden för småskalig fjärrvärmeproduktion. Foto: Maria Falkevik |
Emtgårds första flisvärmeanläggning ligger alldeles vid skolan i Östra Ämtervik. Anders Ramström, en av delägarna i Emtgård AB, står i skuggan av flishögen. Han ser glad och stolt ut när han berättar om hur det hela började.
Det visade det sig att i princip alla fastigheter i byn ville vara med och sen dess har det rullat på. Allt grovarbete med att bygga kulvertar och montering gjorde man själv. Det är också det som är ett av grundsyftena i verksamheten, att kunna hålla folk med arbete året om och få ut mer av maskininvesteringarna. Flishanteringen ger mest arbete på vinterhalvåret då det är lugnt i jordbruket. I övrigt sköter sig pannorna i princip själva. Förutom vissa manuella insatser kan man sköta det mesta med hjälp av mobiltelefonen.
Inte rädda för att tänka stort
En annan fördel är att det som annars bara skulle varit en kostnad nu blir en del av produktionen.
– När vi röjer kantzoner i åkermarken så ska det ju ändå köras bort och då kan man ju få tillbaka den kostnaden genom att göra värme av det, säger Anders.
Resten av flisen kommer från det egna skogsbruket eller köps från andra lokala skogsbrukare.
Att den nyare anläggningen i Västra Ämtervik har dubbelt så stor kapacitet som den gamla är en strategisk investering.
– Där är mer tättbebyggt och vi räknar med att kunna dubbla försäljningen, menar Anders.
– Det blir väldigt enkelt för kunden och när elpriserna stiger kommer fler att våga välja oss.
FAKTA: Emtgård AB ►Emtgård AB ägs av fyra skogsägare från Östra Ämtervik.
|
|
Hittills har de mest satsat på att skapa en god förtroendegrund genom göra ett bra jobb för de kunder har.
– Det är avgörande att ha någon stor energiförbrukare i närheten när man startar, säger Anders.
– Sen kan man bygga vidare därifrån.
Ekonomin går runt i dag, men omsättningen är än så länge liten i förhållande till de värden som man har låst fast i investeringar. Den främsta vinsten är att verksamheten kompletterar och balanserar företaget i stort.
Bygdens utveckling viktig
Bygdetanken finns också med i verksamheten. När Anders funderar på framtiden för handlar det förstås om att hitta fler användningsområden för investeringarna, men också om att kunna förvandla igenväxt mark till både vackert landskap och värme till de människor som bor där.
– Det här är ju inte bara rent företagande utan allt sitter ihop, säger Anders.
– Panncentralen har blivit en sammanhållande länk här, och vi har till och med haft pannfester här på gården!
Maria Falkevik
Skogsaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@skogsaktuellt.se
|
|
Utskriftsvänlig sida
