Nyhet från Skogsaktuellt 2012-07-02
GPS med skogsbruksplan från Holmen
Holmen presenterade en ny programvara till gps:er som gör det möjligt för skogsägaren att digitalt ha sin fastighetskarta och skogsbruksplan med sig ut i skogen.
| Holmens Tord Eklund visade funktionerna för Simon Isaksson som funderade på att köpa till programvaran till sin gamla gps. Foto: Pia Gyllin |
Den förenklade skogsbruksplanen i kombination med kartfunktionen gör skogsägandet lättöverskådligt, menar man.
– Skogsägaren kan på ett enkelt sätt åka ut själv och titta på sin fastighet eller sitta kvar hemma och få en överblick, sa Magnus Jansson, affärsutvecklare på Cartesia, det kartföretag som tagit fram programvaran i samarbete med Holmen.
– När man sitter hemma kopplar man bara upp gps:en till sin dator och så sitter man där och planerar. Sedan tar man med gps:en ut i skogen och då kan man se precis var den där tallskogen är och var avdelningen jag är på nu ligger, sa Tord Eklund, virkesköpare på Holmen, som berättade om gps:en på mässan Nolia jord och skog i Piteå.
– Har man gps:en med sig kan man lätt se vart gränsen går: vad är mitt och vad är grannens. Det är ganska lättanvända och framförallt stryktåliga gps:er. Det behövs i skogen.
Den nya programvaran går att få till gps:ena Garmin Astro 320 och Magellan Explorist 510 och 710.
– Vi säljer ungefär lika många av varje, men om man är jägare är Garmin bättre eftersom man kan ha hundhalsband med sändare kopplad till den, sa Tord Eklund.
Holmen-kunden Simon Isaksson från Sjunäs utanför Piteå funderar på om han ska investera i programvaran.
– Men jag har ju redan en gps så jag behöver inte köpa någon ny, konstaterade han och ställde frågan om det går att bara köpa programvaran till sin gamla gps.
– Om du har en Garmin eller en Magellan Explorist fungerar det, förklarade Tord Eklund.
Det måste även vara Holmen som har upprättat skogsbruksplanen för att det ska fungera.
– Då skickar du bara skogsbruksplanen till oss digitalt så lägger vi in den.
Pia Gyllin
Tel: 019-16 64 68
E-post: pia@skogsaktuellt.se
|
|
Utskriftsvänlig sida
Kommentera artikeln »
Kommentarer till nyheten
|
Signaturen Niklas skrev 2012-07-05 23:36
|
