Nyhet från Skogsaktuellt 2012-05-03

Stockholmsföretagare mest optimistiska

Småföretagare i Stockholm är mest optimistiska inför framtiden, visar Småföretagarbarometern för våren 2012 som släpps idag från Företagarna och Swedbank.

Småföretagarna i Stockholms län förväntar sig en indexökning från 75 till 121 under det kommande året, vilket är den kraftigaste ökningen i hela riket.
– För våra företagare är det viktigt att det blir enklare och billigare att anställa kompetent arbetskraft. För att underlätta tillväxten är det viktigt att matchningen mellan till exempel företagen och lärlingar blir mycket bättre, säger Bengt Bengtsson, regionchef i Företagarna Stockholms län i ett pressmeddelande. 

Trots internationell ekonomisk turbulens och svagare konjunktur visar småföretagen fortsatt tillväxtkraft. I Stockholm räknar nästan var tredje företag med ökad sysselsättning det kommande året, motsvarande siffra i riket är en av fyra. Trots den starka framtidstron har hela fyra av tio företag i Stockholms län det senaste året tvingats tacka nej till order på grund av arbetsbrist. Bristen på lämplig arbetskraft till en rimlig kostnad är det största hindret för expansion för företagen idag.

– Glädjande kan konstateras att de gröna skott vi sett bland småföretagarna under senvintern börjar växa till sig. Ökad beläggningsgrad och optimism kring den egna verksamheten dämpas dock fortfarande av oron kring den konjunkturella och finansiella stabiliteten i Europa. Sammantaget ser vi en långsam stabilisering och ökad vilja att expandera och investera, säger Björn Elfstrand, regionchef för Stockholm på Swedbank.

Småföretagen är Sveriges största arbetsgivare och har de senaste 20 åren svarat för 4 av 5 nya jobb i ekonomin.

Ann-Louise Larsson
Tel: 019-16 61 30
E-post: ann-louise@skogsaktuellt.se