Timmerbilar, mjölkbilar och djurtransporter har en oroväckande låg andel godkända släp vid besiktningen. Det visar Bilprovningens statistik för 2009. Mer än 70 procent av släpen inom dessa tre fordonskategorier underkändes.
- De som upphandlar transporter borde ställa krav på att fordonen är i gott skick, säger Gun-Britt Ljungdahl på Bilprovningen.
Främst bestod nedslagen i brister i bromssystemet. Var tionde släp hade även otillräckligt mönsterdjup på däcken. Färre timmersläp godkändes i några av de län där det körs mycket timmerbilar som Jönköpings, Örebro, Uppsala och Västerbottens län.
Stora brister trots nya släp
Trots att timmersläpen är relativt nya är bristerna ändå stora. Anledningen kan vara att de slits hårt eftersom de körs så pass mycket och dessutom körs på dåliga vägar. Enligt Gun-Britt Ljungdahl, marknadsanalytiker på Bilprovningen, har statistiken legat relativt konstant på den här nivån under hela 2000-talet. Men just i år har Bilprovningen tittat lite extra på de tunga släpen.
– I princip har det inte skett någon förbättring, säger hon.
Företagen måste ta ansvar
Hon anser att företagen i större utsträckning måste ta ansvar för att hålla fordonsparken i ett gott skick.
– Fordon som körs kommersiellt ska inte vara sämre än personbilar. Man kanske betraktar det som en ekonomisk fråga, men det finns erfarenhet som visar att det är god fordonsekonomi att underhålla släpen.
Av de släp som kom till efterkontrollen underkändes 23 procent ännu en gång.
Krav från upphandlare
– Jag tycker också att upphandlarna borde ställa krav på utförarna att fordonen ska vara i gott skick, inte minst när de transporterar djur eller mjölk, säger hon.
För att förbättra situationen arbetar Bilprovningen med flera verktyg. Dels genom att offentliggöra besiktningsresultaten till allmänheten, dels genom att tillhandahålla tjänster som en extra bromskontroll var sjätte månad eller tjänsten ”kontrollerad fordonspark” där man låter Bilprovningen titta på fordonens skick.
FAKTA/BESIKTNINGSSTATISTIK Grupper med låg andel godkända släp
►Tank – mjölk: Andel godkända, 29 %, antal besiktade, 156
►Timmersläp: Andel godkända 28 %, antal besiktade 2009
►För transport av djur: Andel godkända 25 %, antal besiktade 118 Källa: Bilprovningen