SKOGSAKTUELLT

Nyhet från Skogsaktuellt 2009-08-21

”Stora Enso och Sveaskog bryter mot miljöregler”

Stora Enso och Sveaskog bryter mot miljöcertifieringen i samband med avverkningar. Det hävdar organisationerna Skydda Skogen och Naturskyddsföreningen som inventerat hyggen utanför bland annat Grängesberg och Älvdalen i Dalarna, rapporterar SVT Gävledala.

– Stora Enso är ett stort företag som agerar i både Brasilien, Finland och i Sverige. Vi har sett att de systematiskt avverkar både naturskogar och kör sönder hyggen som man har gjort här utanför Grängesberg. Vi hoppas kunna påverka företaget genom inventeringar, säger Viktor Säfve, Skydda Skogen, till SVT Gävledala.
Och Anna Kolmert från Stora Enso tycker det är bra att man får in de här synpunkterna. Hon säger att det inte är acceptabelt med den här typen av körskador och medger att man i det här fallet brutit mot miljöcertifieringen.
– Så här får det inte se ut efter oss. Men vi tar lärdom av det här och tar med oss det i våra utbildningssatsningar, säger Kolmert.
Sveaskog får kritik för att man enligt Naturskyddsföreningen brutit mot certifieringsreglerna vid en i avverkning i Granåsen i närheten av Älvdalen. På hyggen i områden hävdar föreningen att det finns mer än 120 tydliga brott mot certifieringsstandarden.
– Vi ska åka dit och titta. Vi tar allvarligt på kritiken, säger Sveaskogs informationschef Linda Andersson till SVT:s regionala nyhetsprogram.

Arne Lundh
Tel: 019-16 64 68
E-post: arne@skogsaktuellt.se

Utskriftsvänlig sida

Kommentera artikeln »

Skriv SA i rutan 


Tipsa någon om denna artikel »


Nyheter från Jordbruksaktuellt Nyheter från Entreprenadaktuellt

Låggallring kan minska betesskador

Älgarnas bete går hårt åt ungtallen i vissa bestånd. Det får till följd att tillväxten minskar. Därför talar mycket för låggallring i betade områden, enligt en ny studie från Skogforsk. 2010-02-08

Rörvik ska dra in 250 miljoner

Rörvik Timber ska ta in 250 miljoner kronor i en nyemission där de nuvarande aktieägarna har företrädesrätt. Det skriver bolaget, som är under rekonstruktion, i ett pressmeddelande.
Samtidigt meddelas också att huvudägaren Johan Hansen har för avsikt att lämna styrelsen vid den extra bolagsstämma som ska hållas den 16 mars.2010-02-08

Lågt grotuttag trots positiva skogsägare

En klar majoritet av skogsägarna är positiva till uttag av grot, grenar och toppar. Det visar en enkät som Skogforsk gjort. Trots det är grotuttaget relativt lågt i Sverige. Enligt Skogsstyrelsen görs bara uttag på knappt fyra av tio avverkningar.2010-02-08

Skogsägarförening gör stor IT-satsning

Precis som många andra företag tvingas nu Norra Skogsägarna att byta ut gammal Microsoftteknik. Det handlar om en mångmiljoninvestering för att gradera upp datorplattformen för företagets affärssystem, skriver Computer Sweden.2010-02-08

Skogsåkare bildar eget nätverk

Ett speciellt nätverk för de åkerier som kör skogstransporter har bildats. Det har fått namnet Skogslogistikföretagen och ska verka inom ramen för Sveriges Åkeriföretags verksamhet, skriver Transportnet.se. 2010-02-08

Utbrott av asiatisk långhorning i Hollands plantskolecentrum

Holland har fått ett utbrott av en skadegörare, skalbaggen asiatisk långhorning, i Boskoop-området där väldigt många trädplantskolor är etablerade. Den holländska växtskyddsmyndigheten har påbörjat bekämpningsinsatser och infört handelsrestriktioner. 2010-02-05

Se över snötyngda tak

Rapporterna om nedrasade tak på ladugårdar och ekonomibyggnader kommer in från flera platser i Sverige, skriver Länsförsäkringar. De uppmanar nu alla att se över sina byggnader för att undvika skador.
2010-02-05