SKOGSAKTUELLT

Nyhet från Skogsaktuellt 2009-08-21

”Stora Enso och Sveaskog bryter mot miljöregler”

Stora Enso och Sveaskog bryter mot miljöcertifieringen i samband med avverkningar. Det hävdar organisationerna Skydda Skogen och Naturskyddsföreningen som inventerat hyggen utanför bland annat Grängesberg och Älvdalen i Dalarna, rapporterar SVT Gävledala.

– Stora Enso är ett stort företag som agerar i både Brasilien, Finland och i Sverige. Vi har sett att de systematiskt avverkar både naturskogar och kör sönder hyggen som man har gjort här utanför Grängesberg. Vi hoppas kunna påverka företaget genom inventeringar, säger Viktor Säfve, Skydda Skogen, till SVT Gävledala.
Och Anna Kolmert från Stora Enso tycker det är bra att man får in de här synpunkterna. Hon säger att det inte är acceptabelt med den här typen av körskador och medger att man i det här fallet brutit mot miljöcertifieringen.
– Så här får det inte se ut efter oss. Men vi tar lärdom av det här och tar med oss det i våra utbildningssatsningar, säger Kolmert.
Sveaskog får kritik för att man enligt Naturskyddsföreningen brutit mot certifieringsreglerna vid en i avverkning i Granåsen i närheten av Älvdalen. På hyggen i områden hävdar föreningen att det finns mer än 120 tydliga brott mot certifieringsstandarden.
– Vi ska åka dit och titta. Vi tar allvarligt på kritiken, säger Sveaskogs informationschef Linda Andersson till SVT:s regionala nyhetsprogram.

Arne Lundh
Tel: 019-16 64 68
E-post: arne@skogsaktuellt.se


Bookmark and Share
Utskriftsvänlig sida

Kommentera artikeln »

Skriv SA i rutan 


Tipsa någon om denna artikel »


Nyheter från Jordbruksaktuellt Nyheter från Entreprenadaktuellt

Avverkningstillstånd
borttaget på Gotland

Nu behöver inte skogsägarna på Gotland längre söka tillstånd för en avverkning. Det är följden av de lagändringar som trädde i kraft den 1 september.
Men även fortsättningsvis måste markägarna anmäla till länsstyrelsen att en avverkning planeras. 2010-09-03

SLU-studenter ligger i topp

Studerande på Sveriges högskolor presterar allt sämre men det gäller inte studenterna på Sveriges lantbruksuniversitet, SLU. I en undersökning som Högskoleverket gjort hamnar SLU-studenterna på en fin andraplats sett till prestationsgrad.2010-09-03

Holmen och Stora Enso
dementerar strukturaffär

Både Stora Enso och Holmen dementerar nu uppgifterna om att de tillsammans med Norske Skog skulle vara på väg att bilda ett gemensamt bolag för sina tidningspappersverksamheter.

2010-09-02

Ny japansk delikatessvamp påträffad i Sverige

Ytterligare en japansk delikatessvamp har påträffats i Sverige. Den hittades på en tallhed utanför Skellefteå. Det japanska namnet på svampen är hon-shi-meji, men här i Sverige kommer den troligtvis få heta talltuvskivling, skriver Svenska Dagbladet.2010-09-02

Statligt bolag investerar i El-Forest

El-Forest, som utvecklat världens första serietillverkade skotare med elhybriddrift, har fått en ny delägare. Det är det statliga riskkapitalbolaget Fouriertransform som investerat 20 miljoner kronor i Örnsköldsviksföretaget, rapporterar Elektroniktidningen. 2010-09-02

LRF vill höja regeringens mål om förnybar energi

Av den energi som används i Sverige är 45,3 procent förnybar. Riksdagens mål är att 50 procent ska vara förnybart 2020. LRF anser att den bör höjas till 70 procent. 2010-09-01

Lantbrukets energiproduktion omsätter 1,65 miljarder

På bara ett par år har antalet bönder som producerar energi nästan fördubblats. 2007 var antalet energiverksamheter 4 757 stycken. 2009 var de 8 744 stycken, en ökning med över 80 procent. 2010-09-01